Najciekawsze znaleziska – wydanie 1

Cześć,

To co tutaj widzisz, to nowy format postów na blogu. Szybka lista rzeczy znalezionych w internecie, które wydają mi się ciekawe, śmieszne lub przydatne.

Daj znać, czy taki format Ci się podoba.

Przy tworzeniu artykułu bardzo inspirowałem się cotygodniowym newsleterem Nata Eliasona https://www.nateliason.com/join . W którym wysyła swoje najciekawsze znaleziska, wyniki researchów w zabawnej formie, z cytatami.

📚Do poczytania…

Ludzkości dokąd zmierzasz…

The Story of Us

Bardzo polecam cykl artykulów, o tym kim jesteśmy, jako ludzie jak i społeczeństwo. W jaki sposób myślimy, podejmujemy decyzje. Dowiesz się, dlaczego nasze społeczeństwo jest tak spolaryzowane politycznie. Najlepszy cykl jaki czytałem z bloga WaitButWhy.

Fizyka życia

http://www.physicsoflife.pl/blog/blog-pol.html

Interesujący blog poruszający dziedziny jak filozofia, kultura, cybernetyka społeczna, geopolityka, historiia.

🎧Do posłuchania…

Ludzie, małpy i medytacja

Yuval Noah Harari on The Story of Sapiens, Forging the Skill of Awareness, and The Power of Disguised Books (#477)

Wywiad Tima Ferrisa z Yuval Noah Harrarim o jego aktualnych projektach, jak wyglądał proces twórczy nad „Sapiens”. Znajdziesz co najmniej kilka ciekawych rozkmin pt. dlaczego tak mało przywódców w historii wniosło coś poza wojnam i walkami o władzę z innymi władcami w historii ludzkości.

❕Zróbmy coś nowego

Do re mi fa sola si do

Complete Music Reading Trainer

▶️ google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.binaryguilt.completemusicreadingtrainer

Chciałem od jakiegoś czasu pouczyć się podstaw muzyki i raz na jakiś czas korzystam z aplikacji w wolnym czasie. Mam nadzieję, aby wkrótce nauczyć się czytać notację i móc nucić na jej podstawie. Aplikacja jest za darmo i dobrze zrobiona

🚀 Produktywność

Esencjonalnie

https://www.notion.so/Essentialism-public-template-89c857252f5e47b38fd2315ea8dfae8f

Szablon strony, jaką można utworzyć w Notion pomagający lepiej podejmowania decyzje w życiu codziennym tego co chcemy robić i da nam największe korzyście. Na podstawie książki „Esencjalizm” Grega McKeown-a.

Niestety wymaga posiadania konta w Notion. Jest ono darmowe i bardzo polecam założyć. Jest to aplikacja, która można świetnie zaadoptować do swojego stylu zarządzania zadaniami i wiedzą tzw. second brain

Notatki, które nie tracą na wartości.

https://fortelabs.co/blog/progressive-summarization-a-practical-technique-for-designing-discoverable-notes/

Często zaglądając do notatek ze studiów, szkoleń czy cyfrowo zapisanych, nie mogę skojarzyć jaki był kontekst, w momencie gdy je tworzyłem, przez co ich wartość uległa zmniejszeniu.

Długo szukałem systemu zarządzania notatkami, moją bazą wiedzy który byłby stosunkowo prosty w utrzymaniu jak i aktualny. Największym wyzwaniem było linkowanie ze sobą notatek np. covid: budowa wirusa, covid: dane statystyczne, a covid: metody leczenia domowego.

Tagi wymagały mnóstwo pracy przy tworzeniu i utrzymaniu, a kategoryzowanie było coraz trudniejsze.

Artykuł pomógł mi w rozwiązaniu tego problemu.

Za dnia lekarz, w nocy youtuber

https://superorganizers.substack.com/p/the-double-life-of-productivitys

Interesujący wywiad z Dr. Ali Abdaal, który za dnia jest lekarzem, a po pracy prowadzi popularny kanał na YT (1,2mln subskrypcji) poświęcony produktywności.

🤓Nerdoza

Wyszedł długo oczekiwany przeze mnie CyberPunk 2077. Prawie 7 lat czekania 😉 Gra jest daleka do perfekcji, ale redzi dowieźli i tak świetną grą. Świat cyberpunkowy odpowiada moich oczekiwaniom, muzyka jest świetna, ilość szczegółów o jakie zadbali jest porażająca. Za to technicznie dali ciała. Gra jest mocno zabugowana, wymaga jeszcze kilku miesięcy patchowania.

Cena akcji z rekordowych 443zł z 4 grudnia spadła do 271zł (19 grudnia). Myślę że cena będzie szła do góry, bo gra ma dobre recenzje. Poczekam jeszcze kilka dni na kolejne spadki i dokupię akcji. Na wykresie widać odreagowanie bańki cenowej. Do tego Redzi podali że udostępnią darmowe rozszerzenia treści podobnie jak to zrobili z Wiedźminem i będa dalej rozwijać produkt.

Spółka już w tym momencie z należności za przedpremierowe zamówienia (8mln) sztuk spłaciła sobie wszystkie koszta produkcji i marketingu, wraz z tymi planowanymi do końca 2020 r. https://www.bankier.pl/wiadomosc/CD-PROJEKT-SA-Informacja-dotyczaca-szacowanego-zwrotu-nakladow-Spolki-zwiazanych-z-produkcja-i-promocja-gry-Cyberpunk-2077-8018657.html

📺Do obejrzenia…

Polak węgier dwa bratanki, a japończyk?

Praca w międzynarodowym środowisku to dla wielu osób chleb powszedni. W zespołach składających się w wielu międzynarodowości może częściej dochodzić do wspólnego niezrozumienia się. Mariusz Jasiński przystępnie tłumaczy różnice kulturowe na podstawie 2 naukowo opartych modeli – Goerte Hofstede i Erin Meyer.

Jakie techniki śledczy wykorzystują do przesłuchań

Analiza krok-po kroku przesłuchania Lee Rodarte – oskarżonego o zabójstwo współpracowniczki i bliskiej znajomej.

Jak skonstruowany jest system edukacji

Wszyscy doświadczyliśmy jak działa system edukacji w Polsce, działający jeszcze na zasadach wymyślonych w XIX w Prusach mający na celu stworzeniu

👨‍💻Dla IT maniaków

Architektoniczny playbook

https://nocomplexity.com/documents/arplaybook/index.html

Konkret lista z zasobami, wzorcami dt. architektury oprogramowania. Warto zajrzeć

Prawa i obowiązki programisty

https://github.com/dwmkerr/hacker-laws

Zasady tworzenia oprogramowania, heurestyki, modele myślowe przydatne przy pracy programisty.

Scrum się zmienia – nowe zasady w 2020

https://www.scrum.org/scrum-guide-2020

Jest kilka ciekawych zmian np. uproszczono daily, podręcznik został mocno skrócony z 19 do 13 stron, dodatkowo ustala się cel produktu, kładzie się większą rolę na rolę scrum mastera.

🤯Mózg wybucha

Po raz drugi Japończycy wrócili z materiałem asteroidy

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C82241%2Chayabusa-2-ujawnia-kolejne-sekrety-asteroidy-ryugu.html

https://solarsystem.nasa.gov/missions/hayabusa-2/in-depth/

Japończykom znów się udało pozyskać materiał z asteroidy. Sonda Hayabusa 2 (Sokół Wędrowny) za pomocą kilku lądowań i impactora uzyskał materiał materiał skalny z planetoidy Ryugu. Lądownik szczęśliwie wrócił na Ziemię. Dzięki temu naukowcy uzyskają bardzo cenne dane i być może szybciej otworzy się warty tryliardy dolarów rynek górnictwa kosmicznego

💰W świecie pieniądza

Nadchodzi wielki reset systemu i inflacja

https://vimeo.com/455774492/606c2f9c34

Video Independent Tradera o tym jak duże zmiany nas czekają w światowym systemie finansowych w wyniku dłuterminowych planów globalistów przyśpieszonych covidem napędzonych niszczeniem gospodarek przez lockdawn. W skrócie czeka nas wysoka inflacja, cyfrowy pieniądz banków centralnych, walka z gotówką i zmocnienie kontroli państwa nad jednostką w ładnej koszulce inkluzywności, równości i zbalansowanego rozwoju. W temacie globalnych zmian polecam także video BaldTV https://www.youtube.com/watch?v=goaygqmJRlE&t=1524s

💘 Relacje

5 typów ludzi w nieszczęśliwych relacjach

https://twitter.com/waitbutwhy/status/1336041707251634176/photo/1

Tim Urban z WaitButWhy zobrazował 5 typów ludzi i toksycznych relacji, jakie oni tworzą.

😂 Uśmiałem się

Kto tak też ma? 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments