Dwukierunkowe linkowanie

Cześć 🖐️! Dziś opowiem Wam o bardzo przydatnej funkcjonalności ze świata drugich mózgów, czyli notatek cyfrowych i zarządzania wiedzą. Chciałbym przedstawić Wam koncepcję dwukierunkowych łączy, znanej też jako „bi-directional linking” w świecie anglojęzycznym.

Dwukierunkowe łączenie to sposób organizacji i połączenia informacji w cyfrowych notatkach 📝. W tradycyjnym podejściu, gdy tworzysz link do jednej strony z innej, tworzysz połączenie jednokierunkowe 🔗. Jednak w przypadku dwukierunkowego łączenia, kiedy tworzysz link z notatki A do notatki B, automatycznie tworzy się odnośnik z powrotem z notatki B do notatki A ↔️.

Dlaczego to jest ważne? 🤔 Dwukierunkowe łączenie pozwala na tworzenie bardziej naturalnych i płynnych powiązań między informacjami, które bardziej przypominają działanie naszego mózgu. Nasz mózg nie przechowuje informacji w sztywnych kategoriach, ale raczej w postaci luźno powiązanej sieci skojarzeń.

Dajmy na to przykład 🌳. Masz notatkę o dębach i notatkę o liściach. W notatce o dębach umieszczasz link do notatki o liściach, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. Dzięki dwukierunkowemu łączeniu, gdy przejdziesz do notatki o liściach, zobaczysz także link z powrotem do notatki o dębach. W ten sposób możesz łatwo poruszać się między powiązanymi informacjami i odkrywać nowe związki 🕸️.


Żródło: https://maggieappleton.com/bidirectionals

Mam nadzieję, że artykuł był ciekawy i choć trochę przyczynił się do poszerzenia Twojej wiedzy. Proszę, zostaw komentarz, nawet jeśli jest krytyczny 😉 Każda opinia jest dla mnie niezwykle cenna jako informacja zwrotna.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments