#1 Cybernetyczny Żeglarz – odpływamy ⛵

To ja, Michał , i z wielką radością prezentuję Ci pierwsze wydanie mojego newslettera "Cybernetyczny Żeglarz".

Jestem niesamowicie szczęśliwy, że dołączyłeś do naszej społeczności. To miejsce stworzyłem z myślą o generalistach, ciekawskich umysłach, pragnących rozwijać swoje umiejętności i poszerzać horyzonty.

Każde wydanie będzie zawierało ciekawe linki, które odkryłem w ciągu tygodnia – od najnowszych artykułów naukowych, po fascynujące filmiki i artykuły z zakresu inżynierii, filmów i technologii. Staram się szukać czegoś, co wzbogaci Twoją wiedzę i zainspiruje Cię do myślenia. Dodatkowo będę zamieszczać krótsze treści.

Cybernetyczny Żeglarz – odpływamy ⛵

"Cybernetyczny Żeglarz" to moja pasja do technologii, odkrywania świata i chęć dzielenia się wiedzą połączona w jedno. Będę się dzielił z Tobą najnowszymi trendami w zakresie produktywności, podróży, filmów, inżynierii, drugiego mózgu oraz stylu życia cyfrowego nomady.

Kiedy myślę o produktywności, mam na myśli narzędzia, techniki i strategie, które pomogą Ci, tak jak pomogły mi, stać się bardziej efektywnym w swoim codziennym życiu. W dzisiejszym świecie czas jest jednym z naszych najcenniejszych zasobów, a umiejętność efektywnego zarządzania nim jest kluczem do sukcesu.

Na przestrzeni lat zdobyłem doświadczenia jako generalista mocno stąpający po ziemi, eksplorujący różne dziedziny – od technologii po podróże. Dzięki temu jestem w stanie połączyć różne dyscypliny i patrzeć na rzeczy z unikalnej perspektywy. Od ponad 13 lat działam komercyjnie na rynku IT.

Więc rozsiądź się wygodnie i ciesz się pierwszym wydaniem. Daj mi znać, co myślisz, co Ci się podoba, a co można poprawić.

Najważniejsze dla mnie jest, abyś był ciekawy, odkrywał i rozwijał się razem ze mną.

Do zobaczenia w kolejnym wydaniu "Cybernetycznego Żeglarza"!


Napiszmy przyjazną politykę prywatności

https://blog.tomaszdunia.pl/rodo-gdpr/
Jak napisać politykę prywatności – artykuł pisany na „chłopski rozum”. W jaki sposób ograniczyć zbieranie informacji o użytkownikach, jak sami prowadzimy bloga, na co zwracać uwagę, itd.

Internetowy preppers — jak się przygotować na wypadek braku internetu?

https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-32-internetowy-preppers/
Artykuł o tym, jak się przygotować na wypadek braku internetu, ale nadal z dostępem do prądu, ale nadal z dostępem do prądu. Jest dostępnych sporo darmowych i otwartych aplikacji, np. szyfrowanych komunikatorów, które pozwalają na wysyłanie wiadomości bezpośrednio przez sieć lokalną. Nie jesteśmy skazani na łaskę wielkich korporacji, jak Facebook, i ich produkty, np. Messenger, WhatsApp.

Korea Południowa. Z nędzy do sławy i bogactwa. Historyczne i kulturowe tło cudu nad rzeką Han – YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=Hn0TJv7zU0o
Przyczyny psychologiczne, historyczne i geograficzne wielkiego sukcesu ekonomii Korei. W ciągu kilku pokoleń Korea przekroczyła barierę bycia jednym z najbiedniejszych krajów świata i znalazła się w światowej czołówce. Autor omawia psychologiczne i społeczne aspekty, które przyczyniły się do tego ekonomicznego sukcesu. Jak mawiają Anglosasi, "nie ma darmowych obiadów", a cena, jaką ponieśli obywatele, jest wysoka.

MacOS – tricki i tipsy

https://saurabhs.org/macos-tips
Lista świetnych trików i porad na MacOS, które pozwalają na odkrycie ukrytych opcji systemu. Moim ulubionym jest kombinacja przycisku [option] + ikony sieciowej, która pozwala zobaczyć wiele szczegółów dotyczących aktualnego połączenia sieciowego, takich jak adres IP.

Sprawdź, czy jesteś wypalony zawodowo🔥

https://burnoutindex.yerbo.co/
Sprawdź, jakie masz ryzyko wypalenia zawodowego. Możesz zmierzyć ryzyko osobiste, jak i zespołu.

Burnout występuje, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność. Myśl o pracy powoduje stres i uczucie bólu. Biznesowo jest to duży problem, bo zwiększa rotację i absencję wśród pracowników. Dla jednostek wypalenie zawodowe może prowadzić do depresji. 

Dla chętnych poznać ciekawe statystyki, polecam raport: https://f.hubspotusercontent30.net/hubfs/7677235/The%20State%20of%20Burnout%20in%20Tech%20-%202022%20Edition.pdf

Understanding GPT tokenizers

https://simonwillison.net/2023/Jun/8/gpt-tokenizers/
Modele językowe, takie jak GPT-3/4, LLaMA i PaLM, muszą przetworzyć prompt na tokeny. To jest mocno techniczny tekst dotyczący tego, czym są te modele i jak budować prompty, aby mniej płacić za korzystanie z modeli językowych.

Sketchplanations – A weekly explanation in a sketch

https://sketchplanations.com/
Autor w zabawny sposób tłumaczy zagadnienia z fizyki, matematyki, psychologii i geografii za pomocą prostych, kolorowych szkiców. Regularnie dodaje nowe – warto zapisać się na jego newsletter. Mocno w stylu xkcd.

The Economics of Engineering Blogs

https://www.thediff.co/archive/the-economics-of-engineering-blogs/
Wielkie firmy technologiczne, takie jak Netflix, Uber, Airbnb i Shopify, prowadzą blogi poświęcone innym inżynierom. Jakie korzyści płyną z dzielenia się doświadczeniami?

Andrew Huberman AI | Dexa

https://dexa.ai/huberman
Wirtualny asystent pomagający wyszukać treści w podcaście Andrew Hubermana – must have dla fanów. Chętnie korzystam z narzędzia, gdy mam pytanie z dziedzin sportu, odżywiania, używek, neotropów i biohackingu.

Jak szybko możesz osiągnąć wolność finansową? Przyspiesz swoje FIRE – Inwestomat

https://inwestomat.eu/jak-szybko-mozesz-osiagnac-wolnosc-finansowa/
Jaką przybrać strategię inwestycyjną na szybsze osiągnięcie emerytury? Autor podaje kilka strategii opartych o dane. Świetny artykuł dla osób interesujących się inwestycją długoterminową.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments